PORTUGĀLE

Galvaspilsēta. Lisabona

Platība. 92345 km2

Ģeogrāfija. Portugāle atrodas Pireneju pussalā rietumos no Spānijas. Tās krastus apskalo Atlantijas okeāns. Težu upe sadala valsti divās daļās - ziemeļos reljefs ir kalnains, bet dienvidos ir zemiene.Lielu valsts daļu aizņem koki.

Klimats. Visu gadu mērens. Vasaras ir sausas un skaidras. Ziemas ir mēreni vēsas un var būt nedaudz lietainas. Vidējā gaisa temperatūra ziemā +14ºC, vasarā +30ºC. Saule šeit spīd visu gadu. Visaugstāka temperatūras svārstību amplitūda ir Alentejo reģionā tā var nokristies līdz +5ºC un pacelties līdz pat +33ºC.

Iedzīvotāji. 10 355 800 iedzīvotāju

Reliģija. Katoļi 90%, protestanti, musulmaņi

Valoda. Portugāļu valoda

Nacionālie ēdieni. Portugāļu virtuvē pārsvarā dominē jūras veltes, no zupām vispopulārākā ir ”caldo verde”. Iecienītākās zivis ir žāvēta koda, jūras mēle (linguado), zobenzivs (peixe espada), jūras zutis (eiroz), sardīnes (sardinha) u.c. Portugāļi iecienījuši arī grilētu steiku (bife a Portuguesa), bieži ceptu portvīna mērcē, kā arī ”Tripas a moda do Porto” – teļa gaļu ar vistas iekšām, desu, kūpinātu šķiņķi, žāvētām pupām, sīpoliem, žāvētu cūkgaļas desu, garšvielām. Vispopulārākais ir kazas siers (Queijo da Serra), bet uzturā tiek lietotas arī citas siera šķirnes - ”serpa”, ”cabreiro”, ”Queijo da Ilha”.

Alkoholiskie dzērieni. Portugālē ir arī vairāk nekā 100 dažādu vīnu šķirnes sākot no galda vīniem līdz pat sevišķiem vīniem. Populāri ir Port un Madeira.

Ko sagaidīt? 

 • Portugāle – burvīga, klusa Eiropas province, kur neskarta daba mijas ar attīstītu tūrisma infrastruktūru, tiek turētas cieņā nacionālās vērtības, kas itin labi sadzīvo ar eiropeiskām tradīcijām. 
 • Viena no portugāļu nacionālajām iezīmēm ir viesmīlība, un to, ka esat gaidīts ar prieku, jūs sajutīsiet uzreiz pēc ierašanās. Turklāt patīkami pārsteidz vietējo iedzīvotaju gatavība vienmēr steigties palīgā, ja nepieciešams, un tas netraucē saglabāt portugāļiem raksturīgo rāmo pašcieņu, laipnību un atturību. 
 • Lisabona nekad neguļ. Nakts dzīve pieostas krodziņos, sasniedzot kulmināciju ap diviem trim, turpinās līdz pat rītam. 

Ko tur var darīt un redzēt?

 • Portugāles galvaspilsētā Lisabonā ir daudz apskates vērtu vietu – iespaidīgs Mafra konvents, kosmopolīts jūra kūrorts Cascais, Arrabida pakalni un to dabas rezervāts, senās mākslas muzejs, Chiado, arheoloģijas, etnoloģijas, kara, pilsētas, modernās mākslas u.c. muzeji, Ajuda un Fronteira pilis, katedrāle, Madre Deus, Sao Vicente de Fora, Conceicao Velha baznīcas, Estrela bazilika u.c. 
 • Mertola – pilsētas galvenais piesaistes objekts ir pils, ko uzcēla mauri. Mertolā ir 3 nozīmīgi muzeji.
 • Madeiras sala. Vulkāniskas izcelsmes arhipelāgs., kuru 1419.gadā atklāja Portugāļu jūrasbraucēji. Arhipelāgs sastāv no Madeiras salas (lielākā un visapdzīvotākā), Porto Santo salas un no divām neapdzīvotu salu grupām: Desertas un Selvagens (putnu rezervāts). 

Vērts likt aiz auss!

 • Spriegums tīklā - 220 
 • Naudas vienība - eiro 
 • Brīvi atļauts ievest un izvest ārvalstu un vietējo valūtu. Brīvi var ievst un izvest 12 000 eiro lielu summu. Tūristi, kas vecāki par 17 gadiem var ievest - 2 vīna pudeles, 1 pudeli stipra alkohola, 200 cigaretes vai 250 g tabakas, nedaudz tējas vai kafijas personīgai lietošanai. Ievest svaigu gaļu ir aizliegts. 
 • Pilsētās autobusos un tramvajos jāmaksā vienāda cena. Lisabonā un Oporto ir speciālas tūristu biļetes. Taksometru ir ļoti daudz, tie ir arī lēti. Pilsētā ir standarta maksa par metriem, bet ārpus pilsētas ir jāmaksā par nobrauktajiem kilometriem. 
 • Restorānos vajadzētu atstāt apmēram 5 – 10% lielu dzeramnaudu.
 • Policijas tālr. - 01/346-6141; 347-4730 Medicīniskās palīdzības tālr. - 112; 308